Stolica dieťatka

pridaný:  Streda, 28 September 2011 17:16

Stolica dieťatka

Asi každá maminka pochybuje o tom, či stolica v plienke, ktorú nájde u svojho dieťatka je normálna a taká ako má byť. Stolica malých detí je trochu iná ako u dospelého človeka a je to pochopiteľné, pretože dieťatku zo začiatku tráviaci trak nefunguje ako u dospelých a vekom sa postupne vyvíja, čím sa mení aj farba a konzistencia stolice. Rovnako to môže ovplyvniť aj druh prijímanej stravy, či je dieťatko plne dojčené alebo je aj dojčené aj prikrmované, alebo je len kŕmené umelou stravou.

Vyprázdňovanie, čiže prirodzený defekačný reflex, u kojencov prebieha samovoľne (je reflexom nepodmieneným, riadeným centrom v krížovej časti miechy). U detí od druhého roku života preberá kontrolu defekačného reflexu mozgová kôra a dieťa ho začína ovládať, takže z toho dôvodu až v tomto veku je dieťa schopné vylučovanie ovládať a postupne sa dokáže naučiť chodiť na nočník. Získa vedomú kontrolu nad svojím vyprázdňovaním.

Stolica u novorodenca

 

V prvých dňoch u novorodenca sa objavuje veľmi lepkavá, tmavo zelená až niekedy do čierna stolica tzv. smolka, ktorá predovšetkým obsahuje hlien a žlčové farbivá. Obvykle až po 24. hodinách po pôrode sa objavuje normálne stolica, na začiatku skôr redšia a často s prímesou hlienu. Niekedy sa môže objaviť aj stopa krvi. Nemusí to byť nič vážne, hlavne tesne po pôrodu, ale každopádne o tom treba informovať vášho ošetrujúceho pediatra. Po 24. hodinách sa farba stolice mení na zeleno - žltúžlto – oranžovú podobnú farbe praženice. Vyprázdňovanie môže byť aj niekoľko krát počas dňa. Niektorí veľkí jedáci aj po každom kŕmení.

Stolica dojčeného dieťaťa

Po niekoľkých týždňov vďaka dozretiu tráviaceho traktu sa môže vyprázdňovanie výrazne zmeniť a nemusí mať stolicu, plne kojené dieťa, každý deň. Dokonca nemusí mať stolicu aj 10 dní a neveští to nič zlé a patologické. Vy však samozrejme nebudete až tak dlho čakať a pri abstinencii stolice 7 dní vyhľadajte pre istotu lekára a poradíte sa s ním, čo ďalej. Ak sa dieťa správa úplne normálne, tak na frekvencii vyprázdňovania až tak nezáleží. Dôležité je, aby farba a konzistencia stolice aj po takom dlhšom vynechaní bola úplne normálna, teda bez výrazných zmien, aby dieťa malo stále rovnaký apetít a chuť do jedla, ak je spokojné a nemá žiadny viditeľné známky, že by mu bolo zle, tak sa znepokojovať nemusíte. Stolica dojčeného dieťaťa je obvykle mäkká až kašovitá. Obvykle má spomínanú žlto – oranžovú farbu, môže byť prítomný hlien a jej vôňa pripomína kyslé mlieko.

Stolica u nedojčeného dieťaťa

Obvykle platia pravidlá, ako pri deťoch, ktoré sú dojčené s tým rozdielom, že stolica má trochu odlišnú farbu. Je obvykle žlto hnedá, páchne podobne ako stolica dospelého človeka a je objemnejšie a hutnejšia, ako stolica i dojčeného dieťaťa.

Stolica u väčších detí

Niektoré deti chodia na záchod niekoľkokrát za deň, ale rovnako normálne je aj keď frekvencia ich vyprázdňovanie je každý druhý, či tretí deň. Dieťa by pri tom mal byť inak zdravá, mať rovnakú chuť do jedla a stolica po takej pauze by nemala byť príliš tvrdá alebo vyvolávať pri tlačení výraznú bolesť. Takisto je normálne ak sa dieťa pri vyprázdňovaní normálnej stolice napne a očervenie na tvári ( niektorí rodičia to mylne považujú za známku zápchy), to je úplne normálne a nevyžaduje si to žiadne riešenie. Zvyčajné chodenie na záchod môžu mierne ovplyvniť zmeny v strave alebo dennom režime ako napríklad: choroba, dehydratácia (najmä v horúcom počasí) alebo emočný stres. Mierne kolísanie farby, zápachu a konzistencie stolice je úplne normálne. Náhle vzniknuté rozdiely takmer vždy spôsobuje nejaké jedlo a mali by trvať iba pár dní. Nemožno však vylúčiť ani chorobnú príčinu. Ak stolica vyzerá abnormálne aj po 48 hodinách alebo ju sprevádzajú ďalšie príznaky, napríklad bolesti brucha, je potrebné v takomto prípade vyhľadať lekára a poprípade môžete hneď so sebou vziať vzorku stolice („za malú lyžičku“) na vyšetrenie.

Farba a konzistencia stolice

  Čierna stolica: Obvykle je výsledkom podania železa, ale jeho prítomnosti v umelej strave.

  Zelená stolica: Obvykle hnilobne zapácha, býva dôsledkom infekcie. Ak sa takáto stolica objaví u vášho dieťatka, treba informovať lekára. Ak je stolica veľmi riedka, dbajte na dostatočný príjem tekutín. Často je sprevádzaná hnačkami až zvracaním, v takom prípade na nič nečakajte a dieťa okamžite zavezte do nemocnice. Treba však rozlíšiť medzi stolicou patologickou a normálnou, pretože dojčené deti môže mať rovnako zelenú stolicu, ktorá je spôsobená len rýchlejším prechodom tráviaceho traktu a nie je prejavom žiadnej infekcie. Pokiaľ dieťa nemá žiadna spomínané sprievodné prejavy, tak to netreba riešiť.

  Stolica s prímesou krvi: Krv v stolici sa často objavuje pri zápche, nie to síce dôvod k panike, ale rozhodne o tom treba informovať detského lekára a následne tomuto problému predchádzať. Ak je krvi v stolici viac a nenachádza sa len na jej povrchu, tak môže ísť o krvácanie v dolných častiach tráviaceho traktu a vyžaduje si to okamžité riešenie. Pozor však na niektoré potraviny, ktoré môžu farbu stolice zmeniť napr. červená repa.

  Veľmi riedka stolica:U malých detí je veľmi bežné, že stolica je redšia. Treba len odsledovať, či je riedka ako obvykle, alebo sa jej riedkosť ešte zvýrazňuje. Vtedy dbajte na dostatočný príjem tekutín. Rovnako je dôležité aj jej frekvencia vyprázdňovanie. Ak je vyprázdňovanie častejšie ako obvykle a pokiaľ dieťa začne zvracať, tak treba vyhľadať lekára.

  Spenená stolica: Prítomnosť takejto stolice svedčí o poruche vstrebávania cukrov.

  Hlieny v stolici: Obvykle sú príznakom zápalu v tráviacom trakte. U dojčených detí sa hlien v stolici považuje za normálny, ak nie sú prítomné iné chorobné príznak, tak si nevyžaduje ďalšie riešenie.

  Zdroj: http://www.clinic24.eu/clanky/99/stolica-dietatka.aspx

upravené:  Nedeľa, 05 Február 2012 16:19