Prerezávanie zúbkov

pridaný:  Nedeľa, 05 Február 2012 16:43

Prerezávanie zúbkov

Kedy sa začnú hlásiť prvé zúbky a čo s tým?

Obvykle je to medzi šiestym a deviatym mesiacom. Poradie, v akom sa zúbky prerezávajú, je väčšinou stabilné. Ako prvé sa ukážu jednotky – dolné stredné rezáky. Za nimi nasledujú horné jednotky a horné vonkajšie rezáky, čiže dvojky.

Potom prichádzajú rad na dolné dvojky. Postupne sa celý detský chrup dopĺňa prerezaním horných stoličiek – štvoriek, dolných štvoriek, ďalej horné očné rezáky, to sú trojky a celkom posledné vyrastajú druhé dolné stoličky – päťky a za nimi horné päťky. Úplný mliečny chrup má 20 zubov. Časový prehľad prerezávania dočasných zubov v hornej čeľusti

Niekedy sa stáva, že deti sa narodia už so zúbkami. Vtedy sa väčšinou odstránia, aby ich mohla mamička poriadne kojiť. Opačným prípadom je, že ročné dieťa má ešte stále prázdne ústočká. Aj to je ale v poriadku, rast zubov u detí je veľmi individuálny. Podstatné je, aby všetky zúbky narástli do troch rokov, inak treba zájsť za zubárom.


Nový zub na obzore!

Zúbok, ktorý sa práve prerezáva, sa najskôr javí ako malý hrbolček na ďasienku. Môže sa stať, že pri rýchlom prerezávaní sa na ďasne objaví malá modrinka alebo podliatina, ktorá je bolestivá. Vzniká kvôli tomu, že okolo zubu, ktorý sa tlačí von, sa nahromadí malé množstvo krvi. Ak je modrinka alebo opuch bolestivý, je vhodné zájsť za stomatológom, ktorý dutinku prepichne a bábätku sa tak uľaví od bolesti. Určite sa však o tento zákrok nepokúšajte sami doma!

Ako drobcovi pomôcť

Prerezávanie zúbkov nemusí byť vždy nočnou morou, ale veľmi často sa stáva, že sú deti nervózne, uplakané, bolia ich celé ústočká a majú zapálené ďasná. Niekedy dokonca odmietajú papať, veľa slinia a objaví sa aj teplota. Úplne tieto problémy odstrániť nejde, ale môžeme ich aspoň zmierniť. Výborným spôsobom je hryzadielko Curakid, ktoré sa na pár minút vloží do chladničky a potom ochladzuje podráždené ďasienka. Hryzátko zároveň masíruje ďasná a čistí ich vďaka malej kefke. Keď je bolesť silná a objaví sa aj teplota, môžeme siahnuť po liekoch proti bolesti, treba však používať špeciálne, deťom určené tabletky a dodržiavať dávkovanie. V lekárňach však dostať aj prípravky na potieranie ďasien, tie sú tiež dobrou voľbou.

Povera o horúčke

Zvýšená teplota sa pri prerezávaní zúbkov síce môže vyskytnúť, ale ak má bábo vysoké horúčky, kŕče, hnačky, vôbec nechce papať a vracia, s tým zuby nemusia mať nič spoločné. Pravdepodobne pôjde o úplne iné ochorenie alebo zápal, treba preto určite vyhľadať lekára, ktorý určí diagnózu.

Strava zmôže veľa

Základom zdravých zubov a kostí u detí je dostatok vápnika a fosforu. Preto by denne mali piť materské alebo kravské mlieko. Okrem minerálnych látok je dôležitý aj vitamín A, D a C, najlepšie je, samozrejme, dodávať ich deťom v prirodzenej forme, čiže z ovocia a zeleniny.

Zdroj: http://www.zdravedasna.sk/clanky/prerezavanie-zubkov

upravené:  Nedeľa, 05 Február 2012 17:00